Urząd Gminy Kowiesy

Galeria Top

Biuletyn Informacji Publicznych

Wyszukiwarka

Wyszukaj na stronie

Kalendarz, Imieniny

Dzisiaj:
Piątek, 22.04.2022
Imieniny:
Łukasza, Kai, Leonii

Menu główne

Nawigacja

Treść strony

  • -

 

Historia szkoły w Jeruzalu

„W okresie międzywojennym 7-klasowa Szkoła Powszechna w Jeruzalu mieściła się w pięciu izbach wynajętych od gospodarzy. Warunki pracy w takiej szkole były bardzo ciężkie. Kierownikiem szkoły był wówczas ob. Antoni Filipczak. Dążył on do tego, aby została wybudowana nowa szkoła. Na rzucone przez niego hasło, dzieci idąc do szkoły przynosiły  znalezione po drodze kamienie, które gromadziły w jedno miejsce pod starym budynkiem parafialnym. Nadszedł 1939 rok. Wybuchła II wojna światowa. Polska znalazła się pod okupacją hitlerowską. Niemcy niszczyli naród, pewnej nocy został wywieziony do obozu kierownik szkoły. Plany budowy zostały przerwane  a zajęcia lekcyjne odbywały się w prywatnych pomieszczeniach ob. Osieckiego Stanisława, ob. Pietrzaka Stanisława, w budynku parafialnym i starym budynku remizy strażackiej. Nikt wtedy nie myślał o wznoszeniu nowych zabudowań, skoro Niemcy palili wsie i miasta, zabijali niewinnych. Okres okupacji był bardzo ciężki. Wielu młodych ludzi zostało wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec, wielu zostało zabitych pod murem własnego domu, lub w pobliskich lasach. Aby przeżyć okrutne chwile w czasie okupacji, młodzi ludzie kryli się w bardziej bezpieczne miejsca. Byli to najczęściej członkowie i działacze organizacji podziemnych, którzy prowadzili walkę z okupantem, opiekowali się desantami radzieckimi ludźmi śledzonymi przez hitlerowców. W Jeruzalu i sąsiednich wioskach znalazło schronienie wielu wyżej wymienionych. Między innymi ukrywał się w tej okolicy tow. Władysław Kowalski przebywając u ob. Borowca Lucjana w Wólce Jeruzalskiej i ob. Franciszka Michalskiego w Chełmcach.

    

Władysław Kowalski urodził się 26 sierpnia 1894 roku w rodzinie fornalskiej. Z lat swojego dzieciństwa i młodości wyniósł gorzką wiedzę  o upośledzeniu najbiedniejszych warstw ludności wiejskiej. Wiedzę, która z czasem zmieniła się w bunt przeciw istniejącemu porządkowi.

Władysław Kowalski był pisarzem i działaczem społecznym. W swych bezkompromisowych artykułach, dosadnych satyrycznych felietonach piętnował „ugadawców” demaskował doraźne założenia ich programów, zdobył sobie popularność wśród szerokiej rzeszy ówczesnych wsi ciętością swych ataków i odwagą wypowiedzi. W wyzwolonym kraju schyłek swego życia poświęcił pracy nad utrwaleniem tego porządku społecznego, o który tak długo walczył. 

W latach 1945-47 był ministrem kultury i sztuki, a z kolei do roku 1952 marszałkiem Sejmu, w okresie 1949-56 prezesem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

 Wróćmy teraz do spraw szkoły.

   Kierownictwo pełni w tym czasie ob.Eugenia Zakrzewska. Po wyzwoleniu dnia 14 listopada 1948 roku na zaproszenie ob. Franciszka Michalskiego przybył do Jeruzala marszałek Sejmu tow. Władysław Kowalski. Polecił zorganizować zebranie miejscowej ludności, na którym to rozmawiał o bolączkach tych okolic. Marszałek pytał czego chcieliby od niego, aby upamiętnić jego bytność  za czasów okupacji. Życzeniem wszystkich było pobudowanie nowej szkoły, a więc urzeczywistnienie planów byłego kierownika ob. Filipczaka Antoniego.

  Marszałek tow. Władysław Kowalski mile przyjął wysunięty projekt, obiecując dołożyć wszelkich starań, aby w Jeruzalu powstała szkoła jedenastoletnia wyposażona w pracownie, salę świetlicową, gabinet lekarsko-dentystyczny i salę na kino. Marszałek tow. Władysław Kowalski podał myśl zorganizowania zebrania mieszkańców Jeruzal i okolicznych wiosek celem wybrania komitetu budowy szkoły. Takie zebranie odbyło się 21 listopada 1948 roku.

 W skład Komitetu Budowy Szkoły weszli:

1.      Ob. Franciszek Michalski, członek gminnej Rady Narodowej jako prezes Komitetu Budowy Szkoły w Jeruzalu

2.      Ob. Jan Grzeszczak, Wójt Gminy Doleck

3.      Ob. Jan Wilczak, przewodniczący Gminnej Rady Narodowej

4.      Ob. Jan Maciejak, członek Prezydium Gminnej Rady Narodowej

5.      Ob. Ignacy Strzelecki, Sołtys Gromady Jeruzal

6.      Ob. Stanisław Jóźwiak, Sołtys Gromady Esterka

7.      Ob. Cecylia Studniarek, sekretarka koła gromadzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej

8.      Ob. Eugenia Zakrzewska, kierowniczka Szkoły Podstawowej w Jeruzalu

9.      Ob. Kazimiera Armeńska, nauczycielka

10.  Ob. Ks. proboszcz w Jeruzalu Mieczysław Kafarski

11.  Ob. Władysław Sikorski

12.  Ob. Władysław Sabała

13.  Ob. Antoni Kałamański

      

następna strona »

Licznik odwiedzin

16507

Jesteś tu

Dane teleadresowe

URZĄD GMINY KOWIESY

Kowiesy 85, 96-111 Kowiesy

NIP: 835-10-30-031
REGON: 000538171

Bank Spółdzielczy Biała Rawska O/Kowiesy
nr konta: 83 9291 0001 0031 6000 2000 0160

GMINA KOWIESY

Kowiesy 85, 96-111 Kowiesy

NIP: 836-18-32-418
REGON: 750148294

tel. +48 46 831 70 26
fax +48 46 831 70 81: 
e-mail: http://nie-spamuj.eu/email.php?6f5e946fcea 
e-mail: urzad@kowiesy.pl

Godziny urzędowania

Czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 do 16.00

Jak do nas trafić

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Copyright Urząd Gminy Kowiesy. Wszelkie prawa zastrzeżone.