Urząd Gminy Kowiesy

Galeria Top

Biuletyn Informacji Publicznych

Wyszukiwarka

Wyszukaj na stronie

Kalendarz, Imieniny

Dzisiaj:
Piątek, 22.04.2022
Imieniny:
Łukasza, Kai, Leonii

Menu główne

Nawigacja

Treść strony

Ustanowienie Gminnego Kapelana Strażaków

             8 maja 2016r. przed kościołem pw. św. Marcina Biskupa w Chojnacie zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Jeruzala, Lisnej, Paplina, Turowej Woli i Woli Pękoszewskiej.

W tym roku Gminny Dzień Strażaka obchodzono szczególnie uroczyście, a to za sprawą ustanowienia Gminnego Kapelana Strażaków.

O pełnienie zaszczytnej funkcji - Kapelana gminnego środowiska Strażaków Ochotników gminy Kowiesy i ich rodzin  poproszono proboszcza tutejszej parafii - księdza Krzysztofa Majchera.

Zgodnie z obowiązującą procedurą Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kowiesach druhna Maria Odziemkowska wystąpiła do Jego Eminencji Ordynariusza Diecezji Łowickiej Księdza Biskupa Andrzeja Franciszka Dziuby z wnioskiem o ustanowienie Kapelana Srażaków Ochotników Gminy Kowiesy  w osobie Ks. Krzysztofa Majchera – proboszcza parafii p.w. Św. Marcina Biskupa w Chojnacie.

We wniosku min. napisano: „Pragniemy, aby pełniona służba, jak również życie osobiste strażaków ochotników i ich rodzin rozwijało się w oparciu o zasady wiary chrześcijańskiej oraz w duchu chrześcijańskich tradycji narodowych.

Strażacy od zawsze byli związani z Kościołem. Świadczą o tym hasła widniejące na strażackich sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna” , „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Strażacy są specyficzną grupą ludzi – ludzi, którzy zawsze niosą pomoc tym, którzy na nią oczekują, nie zważając na trudności i zagrożenia, poświęcając siebie dla innych, narażając często własne zdrowie i życie, na których wzorują się młode pokolenia. Strażacy są również obecni w życiu parafii – pełnią służbę przy Grobie Pańskim, asystują przy procesjach, biorą udział w zabezpieczeniu innych uroczystości religijnych.

Trudy strażackiej służby, pełnej poświecenia dla innych, uczestnictwo w zdarzeniach związanych z zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego, utratą materialną częstokroć dorobku całego życia, walka z naturalnymi żywiołami rodzą też różnego rodzaju wątpliwości natury moralnej, etycznej i duchowej.

Aby pełnić godnie zaszczytną strażacką  służbę i sprostać wyzwaniom jakie niesie los i codzienne życie, swoją postawą dawać godny wzór do naśladowania innym i młodym pokoleniom  niezbędny jest Nam przewodnik duchowy i powiernik w kłopotach  w osobie Kapelana.”


             Ksiądz Biskup pozytywnie rozpatrzył przedłożony wniosek, a w jego imieniu stosowny Dekret odczytała druhna Maria Odziemkowska- Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kowiesach.

Z tej okazji Strażacy swojemu Kapelanowi w darze przekazali stułę i ornat z wizerunkiem Św. Floriana -patrona strażaków.

Aktu przekazania dokonali -  druhna Maria Odziemkowska- Przezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kowiesach i druh Mieczysław Trukawka - Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP  w Kowiesach.

W uroczystości wzięli udział również: Ks. Prałat Henryk Gronkiewicz, Pan Jarosław Pepka- Wójt Gminy Kowiesy , Pani Zuzanna Dudziak- Przewodnicząca Rady Gminy Kowiesy, Radni, mieszkańcy gminy Kowiesy, poczty sztandarowe oraz delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Kowiesy.

Na zakończenie mszy świętej Pani Prezes i Pan Wójt złożyli życzenia Strażakom z okazji ich święta, podkreślając jak ważna jest ich służba i poświęcenie dla społeczeństwa i  mieszkańców Gminy.

 Księdzu Krzysztofowi Majcherowi  zaś podziękowali, za przyjęcie funkcji Kapelana gminnego środowiska Strażaków Ochotników i ich rodzin, za uroczystą koncelebrę mszy Świętej w intencji strażaków a także życzyli dużo zdrowia i wielu łask Bożych w dalszej posłudze kapłańskiej.

 Po mszy strażacy i zaproszeni goście spotkali się na plebani na okolicznościowym poczęstunku.

Fotorelacja z wydarzenia >>>tutaj<<<

  • autor: Maria Odziemkowska

Licznik odwiedzin

4778

Jesteś tu

Dane teleadresowe

URZĄD GMINY KOWIESY

Kowiesy 85, 96-111 Kowiesy

NIP: 835-10-30-031
REGON: 000538171

Bank Spółdzielczy Biała Rawska O/Kowiesy
nr konta: 83 9291 0001 0031 6000 2000 0160

GMINA KOWIESY

Kowiesy 85, 96-111 Kowiesy

NIP: 836-18-32-418
REGON: 750148294

tel. +48 46 831 70 26
fax +48 46 831 70 81: 
e-mail: http://nie-spamuj.eu/email.php?6f5e946fcea 
e-mail: urzad@kowiesy.pl

Godziny urzędowania

Czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 do 16.00

Jak do nas trafić

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Copyright Urząd Gminy Kowiesy. Wszelkie prawa zastrzeżone.