„Energia alternatywna – szansą dla człowieka i natury” – to hasło przewodnie tegorocznej edycji edukacji ekologicznej realizowanej w Publicznym Gimnazjum w Jeruzalu w okresie od kwietnia do czerwca 2010 r.
Program był w 90% dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Program składał się z cyklu zajęć dydaktycznych z fizyki, biologii, geografii, podczas których przybliżono uczniom tematykę energii odnawialnej. W czasie zajęć wykonywano ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem zakupionych pomocy dydaktycznych m.in. zestawów foliogramów, plansz do biologii, zestawów do fizyki, dzięki którym demonstrowano powstawanie energii z wiatru, wody i słońca.
Tematyka zajęć dydaktycznych przeprowadzonych na poszczególnych przedmiotach była bardzo różnorodna:
a) Fizyka – Elektrownie wiatrowe, Korzystanie z energii promieniowania słonecznego;
b) Geografia – Odnawialne i nieodnawialne zasoby naturalne Ziemi, Odnawialne źródła energii;
c) Biologia – Paprotniki kopalniane, flora węglowa, Wpływ odpadów energetycznych na środowisko i zdrowie człowieka.
Uczniowie zdobyli wiedzę teoretyczną na temat wykorzystania energii odnawialnej oraz skutków dla środowiska naturalnego przygotowując się w ten sposób do konkursów.
Kolejnym elementem programu był udział uczniów w konkursach:
1. Konkurs wiedzy na temat „Odnawialne źródła energii”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie gimnazjum.
2. Konkurs plastyczny „Moja gmina za 20 lat” – wpłynęło 45 prac, które wyeksponowano później na okolicznościowej wystawie.
3. Konkurs na prezentację multimedialną – udział w nim wzięło 12 uczniów, którzy przygotowali bardzo ciekawe prezentacje multimedialne na temat energii alternatywnej. Prezentacje te wzbogaciły zasoby biblioteki szkolnej.
Podsumowanie realizacji zadania – rozstrzygnięcie konkursów – sprawdzenie testów, ocena prac plastycznych oraz obejrzenie prezentacji multimedialnych dzięki zakupionemu ze środków WFOŚiGW w Łodzi rzutnika i ogłoszenie wyników – odbyło się podczas apelu szkolnego w dniu 11 czerwca 2010 roku.
Nagrodą główną była nagroda zbiorowa w postaci wycieczki na Pomorze.
W programie znalazło się m.in.: zwiedzenie zapory wodnej we Włocławku, elektrowni szczytowo – pompowej w Żarnowcu, farm wiatrowych na Pomorzu. Uczniowie mogli osobiście zapoznać się z funkcjonowaniem technologii wytwarzania „zielonej energii”, o których dowiedzieli się podczas zajęć teoretycznych. Dodatkowo podczas wycieczki wykonano wiele zdjęć, które posłużyły do sporządzenia kroniki oraz dokumentacji ze zrealizowanego zadania ekologicznego.
Zakupione pomoce dydaktyczne będą bardzo przydatne przy realizacji tematów realizowanych również w ramach podstawy programowej z zakresu ekologii i ochrony środowiska na lekcjach fizyki, biologii i geografii.
22 maja - niezapomniana wycieczka do Warszawy
W sobotę, chetni uczniowie i nauczyciele, spędzili czas odwiedzając ciekawe miejsca stolicy. Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Udaliśmy się pod Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Małego Powstańca, na plac marszałka Józefa Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza.
2010- Rok Chopinowski
Uroczystym apelem uczciliśmy 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina
13 kwietnia podczas I Wojewódzkiej Konferencji Ekologicznej - "Edukacja ekologiczna a ochrona klimatu" w Skierniewicach, nasza szkoła prezentowała programy realizowane dzięki dofinansowaniu WFOŚ i GW w Łodzi. Postery przedstawiały zadania zrealizowane w ciągu ostatnich trzech lat jak i te które realizowane są w roku bieżącym.
”PUSZKINIANA 2010”
29.03.2010 uczniowie z naszej szkoły Justyna Piekarska i Mateusz Przygodziński wzięli udział w ogólnopolskim konkursie recytacji poezji i prozy Aleksandra Puszkina i Adama Mickiewicza-
Gratukacje dla Justyny-została wyróżniona w konkursie!!!, podziekowanie dla Pani Agaty Popławskiej za przygotowanie uczniów.
PRZYWITANIE WIOSNY
Wiosnę przywitaliśmy "na wesoło". Uczniowie przejęli role pracowników szkoły, wywiązali sie z nich wspaniale. Ostatnie godziny zajęć upłynęły na realizacji zadań z programu "Trzymaj formę":
podsumowanie akcji obliczania BMI (wypadliśmy bardzo dobrze)
rozstrzygniecie konkursu plastycznego
prezentowanie scenek mających na celu promowanie zdrowego odżywiania, ruchu jako formy spedzania wolnego czasu.
wyłonienie najsprawniejszej klasy (konkurencje sportowe)