Na tę wycieczkę czekaliśmy od początku roku szkolnego. Wiedzieliśmy, że Toruń to piękne stare miasto wsławione tym, że tu urodził się Mikołaj Kopernik, że stąd pochodzą słynne pierniki, ale od sympatycznego pana przewodnika dowiedzieliśmy się, że:
· początki miasta sięgają XIII wieku i są związane z Krzyżakami. Na początku była to mała osada.
· ze względu na położenie - skrzyżowanie wodnej drogi handlowej i szlaków handlowych lądowych- miasto szybko rozwijało się.
· dziś jest to miasto nad Wisłą, w którym mieszka ok. 200 tys. ludzi.
· toruńska Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
· hasła, którymi reklamuje się Toruń ("Gotyk na Dotyk" i "Toruń Kręci") są bardzo pomysłowe i doskonale oddają uroki miasta Kopernika.
· najsłynniejsze pierniki na świecie znane jako "katarzynki" mają niezapomniany smak i można się w nie zaopatrzyć w piernikowym sklepie na Starym Mieście.
To, co zobaczyliśmy urzekło nas swoim pięknem. Słoneczna, choć trochę wietrzna pogoda zachęcała nas do dłuuuugiego spaceru. Zobaczyliśmy:
ü malowniczą panoramę Wisły,
ü mury obronne i stare kamieniczki z wąskimi uliczkami,
ü basztę Krzywą Wierzę, która ma 15 m wysokości a jej odchylenie od pionu wynosi 1,46 m,
ü ratusz z XIV w. ze wspaniałą kwadratową wierzą zegarową, który służył kupcom, sądowi i władzom miejskim,
ü pomnik najsłynniejszego torunianina Mikołaja Kopernika,
ü pomnik Flisaka grającego na skrzypcach w otoczeniu ośmiu żab. Legenda głosi, że flisak Iwo grając na skrzypcach wyprowadził żaby z miasta. W ten sposób uratował Toruń przed plagą tych płazów. Flisak jest też symbolem Torunia z Wisłą.
ü pomnik psa Filusia, trzymającego w pysku melonik profesora Filutka - bohatera rysunkowych historyjek publikowanych w "Przekroju" autorstwa torunianina Zbigniewa Lengrena. Pomnik ten wzbudza największą sympatię wśród turystów.
ü Dom Kopernika - gotycką kamienicę, w której mieści się wystawa poświęcona życiu Kopernika. Tu, w podziemiach zobaczyliśmy wnętrze dawnej piekarni z wielkimi piecami chlebowymi. Tu każdy z uczestników wycieczki upiekł swój piernik w bogato zdobionej formie. Dla każdego było to nowe doświadczenie pełne emocji i oczekiwania, czy wypiek się udał. Słodką pamiątkę wzięliśmy do domów.
ü osiołka z brązu, na którego sadzano niepokornych mieszczan toruńskich za karę za złe zachowanie.
ü planetarium, które znajduje się w zmodernizowanym XIX w. budynku. Do ceglanej rotundy dodano kopułę o średnicy 15 m.
Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. "Wirująca Ziemia". Uczyliśmy się jak rozpoznać gwiazdy. Poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem obiegowym i wirowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy, następstwo pór roku, istotę zaćmienia Słońca i Księżyca, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, skąd biorą się fazy Księżyca, przypływy i odpływy wód na Ziemi.
Na koniec dnia musiały być kupione pamiątki, pyszne pierniki i pełni wrażeń szczęśliwie po 3 godzinach jazdy autokarem wróciliśmy do domów.