W niedzielę 14 sierpnia 2016 roku w Turowj Woli odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej.
Uroczystość ta rozpoczęła się o godz. 13.30 zbiórką pododdziałów przed strażnicą i przemarszem w towarzystwie orkiestry dętej z OSP w Błędowie na plac, gdzie odbyła się Msza Św. polowa w intencji Strażaków.
Po nabożeństwie poczty sztandarowe oraz strażacy i zaproszeni goście przemaszerowali pod budynek OSP Turowa Wola, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.
Na jubileuszową uroczystość przybyli liczni goście - swą obecnością zaszczycili nas:
-Pan Dariusz Klimczak- Wicemarszałek Województwa Łódzkiego,
-Pani Beata Ozga-Flejszer - Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Członek Zarządu OSP w Bolimowie,
-dh Krystyna Ozga - członek Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie,
-dh Tadeusz Grotkowski - Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Skierniewicach, Wicestarosta Skierniewicki
-st. bryg. Tadeusz Zwoliński - Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Skierniewicach,
-dh bryg. Józef Stańczak - Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Skierniewicach, Komendant Gminny OSP w Kowiesach,
-dh Maria Odziemkowska - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kowiesach,
-Pan Marek Roguski – Prezes Warszawskiego Towarzystwa Strzeleckiego,
- asp. szt. Jarosław Małkus – Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Bolimowie,
- Pani Wiesława Buczak- Dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Kowiesach,
-Pan Jarosław Pepka - Wójt Gminy Kowiesy, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kowiesach,
- Ks. Krzysztof Majcher – Proboszcz Parafii p.w. Świętego Marcina w Chojnacie, Gminny Kapelan Strażaków,
- Ks. Adam Jakub Kwaśniak – Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeruzalu,
- Ks. Prałat Henryk Gronkiewicz ,
- Pani Ewa Pawlak - Radna Powiatu Skierniewickiego,
-Pani Zuzanna Dudziak- Przewodnicząca RG Kowiesy,
-Pan Bogdan Mioduszewski- Wiceprzewodniczący RG Kowiesy,
-Pani Urszula Topolska - Sołtys Sołectwa Turowa Wola,
-Pani Maria Cygan - Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. ppor.pil. Mariana Bełca w Jeruzalu,
- Pani Lidia Wiedeńska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kowiesach,
- Radni i Sołtysi z gminy Kowiesy,
-delegacje z jednostek OSP Lisna, Paplin, Jeruzal i Wola Pękoszewska,
-oraz mieszkańcy gminy i okolic, sympatycy pożarnictwa.
Dowódcą uroczystości był dh bryg. Józef Stańczak – Komendant Gminny OSP w Kowiesach zaś uroczystość poprowadziła Pani Justyna Napierała.
Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego i złożeniu meldunku, dh Grzegorz Stykowski – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Turowej Woli dokonał powitania zaproszonych gości.
Następnie dh Katarzyna Zawadzka – Sekretarz OSP w Turowej Woli odczytała zarys historyczny powstania i działania jednostki OSP zaczynając od słów:
„90 lat istnienia OSP w Turowej Woli to wysiłek pracy społecznej kilku pokoleń strażaków ochotników.
Początek i zarazem zalążek istnienia ochrony przeciwpożarowej wywodzi się ze smutnych i tragicznych okoliczności jakim był pożar zabudowań dworskich w 1899 roku – ocalał jedynie dworek, który zachował się do obecnych czasów w nienagannym stanie.
Pożar ten przyczynił się do parcelacji majątku w wyniku czego powstały trzy wsie: właściwa Turowa Wola, Jaśminówka i Nastyczówka – której nadano herb Nostitz. W 1900 roku ówczesny właściciel dóbr Turowa Wola Nostitz-Jackowski powołał ze służby dworskiej i okolicznych chłopów straż ogniową – wyposażoną w pompę, wóz konny i niezbędny sprzęt dostępny w tamtym okresie.
W latach 1904-1906 Pan Nostiz-Jackowski przekazał całe pożarnicze wyposażanie mieszkańcom tych trzech wsi.
Pierwszym jakby przodownikiem wywodzącym się z poza osób związanych z dworem był przybyły do Nastyczówki w 1900 roku Tomasz Kośka - znany działacz i społecznik ziemi skierniewickiej i łowickiej.
Przez wiele lat wyposażenie i zbiórki ówczesnych strażaków odbywały się w gospodarstwach.
Po odzyskaniu niepodległości narodziła się w mieszkańcach myśl o budowie strażnicy, którą oddano do użytku w 1926 roku.
Fundusze pod plac i budowę remizy strażackiej , wcale nie małe , pochodziły ze zbiórek i darowizn od mieszkańców Turowej Woli, Jaśminówki, Nastyczówki i okolicznych wsi.
Rok 1926 uznano jako symboliczną datę powstania naszej Jednostki.
Na pierwszego Prezesa powołano dh Lucjana Karwowskiego – właściciela resztówki majątku Turowa Wola i młyna w Chojnatce, a pierwszym komendantem dh Jana Bilskiego, byłego podoficera Wojska Polskiego, ojca przyszłego prezesa OSP w Turowej Woli dh Bernarda Bilskiego.
Przez wiele lat międzywojennych, wojennych i powojennych życie społeczne, kulturalne, duchowe w Turowej Woli (zjednoczonej z trzech wsi przez okupantów hitlerowskich) toczyło się wokół budynku naszej strażnicy.
Była tu sala lekcyjna szkoły powszechnej , która była rozlokowana po wielu gospodarstwach do momentu budowy obecnej szkoły,
W czasach represji stalinowskich i późniejszego narzuconego nam systemu komunistycznego odbywały się lekcje religii – które m.in. również prowadził obecny tu ks. Prałat Henryk Gronkiewicz.
Dzięki staraniom ówczesnego kierownika szkoły Pana Jana Cierplikowskiego wystawiono sztukę Aleksandra Fredry - ,,Zemsta’’, którą grali nasi ,,aktorzy z Turowej Woli i Okolic’’ , a która odniosła duże powodzenie po za naszym terenem. Budynek strażnicy jest głównym miejscem spotkań nie tylko strażaków ale całej społeczności - w przeszłości organizowano w nim zabawy taneczne, loterie fantowe, komunie, wesela, zebrania wiejskie i inne imprezy okolicznościowe.
Niestety do czasów nam współczesnych nie zachowały się żadne dokumenty i pamiątki a jedynie ustne opowieści i przekazy, przeważnie nieżyjących druhów. Przy tak zacnym jubileuszu nie sposób nie wspomnieć o tych którzy odeszli z naszego grona:
- Druhu Leonie Syndomanie i Kazimierzu Pietrzaku- pełniących funkcje pierwszych naczelników OSP w Turowej Woli,
- długoletnim skarbniku dh Stanisławie Syndomanie odznaczonym ,,Złotym Znakiem Związku’’, oraz o wielu innych druhach, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska, którzy dobrze zasłużyli się naszej jednostce, i którzy zaszczepili w swoich potomkach ducha ochotniczego pożarnictwa – cześć ich pamięci.
Lata 1990 -2004 były dla jednostki okresem dość trudnym, w jednostce nic się nie działo, druhów ubywało.
Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w 2004 r. został wybrany nowy prezes - przed którym postawiono zadanie ożywienia jednostki. Nie było to zadanie łatwe .
Małymi kroczkami – począwszy od drobnych remontów jakimi były: pomalowanie w wewnątrz i na zewnątrz budynku strażnicy, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, remont zaplecza kuchennego, uporządkowania terenu wokół remizy – aż po dzisiejszy wygląd - udało się przywrócić dawny, pozytywny wizerunek naszej jednostce.
Nie było i nie jest to zadanie łatwe – nasze wsie się wyludniają. Emigracja zarobkowa, zmiana miejsca zamieszkania pozbawiają nas wartościowych kadr, często dobrze już wyszkolonych.
– I dlatego dziś mówię Wielkie ,,DZIĘKUJĘ’’ wszystkim druhom i druhnom za ich poświęcenie.
,,DZIĘKUJEMY’’ wszystkim sympatykom pożarnictwa za wsparcie i zrozumienie w trudnych chwilach bo większość z nas nie kończyła szkół pożarniczych a działamy z dobrej woli i potrzeby serca niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. DZIĘKUJEMY naszym kolegom i druhom z Komendy Miejskiej PSP w Skierniewicach za ich wielkie zaangażowanie w podniesienie poziomu wyszkolenia (w latach 2006-2016 w różnego rodzaju kursach specjalistycznych łącznie przeszkolono ok. 20 druhów z naszej jednostki) , DZIĘKUJMY poprzednim i obecnym władzom gminnym za pomoc przy zakupie i adaptacji samochodu marki Opel Movano.
Dzięki pomocy władz samorządowych samochód ten wyposażono w zbiornik wodny o poj. 300 l i tzw. szybkie natarcie, zakupiono motopompę pływającą NIAGARA oraz podstawowy sprzęt pożarniczy, co znacznie wpłynęło na sprawność bojową i operacyjną Naszej jednostki.
DZI ĘKUJEMY również za remont naszej strażnicy.
DZIĘKUJEMY naszemu księdzu Krzysztofowi za duchowe wsparcie .
Należy tu wspomnieć, iż na terenie parafii Chojnata jesteśmy jedyną jednostką, która od początku istnienia bierze aktywny udział we wszystkich uroczystościach kościelnych, nawet w czasach gdy ,,władze państwowe nieprzychylnym okiem na to patrzyły’’. Jesteśmy uczestnikami różnego rodzaju w uroczystościach i świętach organizowanych w gminie i powiecie.
Aktualnie jednostka Nasza działa w składzie;
dh Grzegorz Stykowski – prezes
dh Paweł Malczak – naczelnik – wiceprezes
dh Dariusz Tazbir – zastępca naczelnika
dh Jan Janus - wiceprezes
dh Adrian Zawadzki – gospodarz
dha Katarzyna Zawadzka – sekretarz
dh Adam Krysiński – skarbnik
dh Piotr Stykowski – członek Zarządu
Obecnie jednostka OSP w Turowej Woli skupia łącznie 35 druhów i druhen.
Jednostka kultywuje tradycję ochotniczego pożarnictwa poprzez przekazanie następnym pokoleniom zasad bezinteresownej pomocy bliźniemu w obliczu zagrożeń a także honorowych zasad postępowania w życiu codziennym.
Mamy taką nadzieję, że na jubileusz 100-lecia będzie nas nie 35-ciu a przynajmniej 100-tu druhów i druhen. „
W dalszej kolejności nastąpiło wręczenie odznaczeń dla zasłużonych członków OSP Turowa Wola, którzy wyróżnili się w działalności statutowej jednostki.
Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Grzegorz Stykowski, dh Jan Janus i dh Adam Skrzeczyński
Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
Druhny: Mariola Stykowska i Katarzyna Zawadzka
Druhowie: Paweł Malczak, Adam Tadzik, Marcin Stykowski, Józef Zawadzki, Piotr Zawadzki, Adam Krysiński, Piotr Janus, Mateusz Syndoman, Dariusz Tazbir, Daniel Ferst.
Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali:
Druhny: Klarysa Zawadzka i Milena Tarnas
Druhowie: Adrian Zawadzki, Artur Jakubiak, Krzysztof Sałajczyk, Tomasz Żelewski, Sebastian Tarnas i Daniel Kowalczyk.
Odznaczenia te i odznaki wręczał Dh Tadeusz Grotkowski – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RPw Skierniewicach.
Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kowiesach za całokształt pracy na rzecz środowiska pożarniczego oraz za długoletnią służbę w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Turowej Woli postanowiło wyróżnić:
- Druha Antoniego Kowalskiego,
- Druha Jana Włodarskiego,
- Druha Feliksa Olejnika,
- Druha Bernarda Bilskiego.
W imieniu Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kowiesach wyróżnienia wręczała dh Maria Odziemkowska.
Następnie o zabranie głosu poproszono przybyłych gości, którzy w swych wystąpieniach podkreślali jak ważną rolę pełnią Ochotnicze Straże Pożarne w swoich małych ojczyznach, jak i to, że jest to najstarsza organizacja społeczna , która cieszy się największym zaufaniem społecznym wśród ludzi. Jednocześnie wyrazili słowa najwyższego uznania za wkład jednostki w ochronę mieszkańców przed żywiołami oraz zaangażowanie w prace na rzecz społeczności lokalnej.
Goście złożyli na ręce dh Grzegorza Stykowskiego - Prezesa OSP w Turowej Woli i całej braci strażackiej gratulacje z okazji tak zaszczytnego jubileuszu 90-lecia istnienia i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Turowej Woli oraz przekazali listy gratulacyjne.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy wysłuchali recitalu przygotowanego przez zespół śpiewaczy RETRO z Białej Rawskiej.
Mieszkańców zaś zaproszono na tradycyjną strażacką grochówkę oraz plac szkolny, gdzie można było podziwiać widowisko przygotowane przez Cyrk KRASNAL.
Swoje umiejętności strzeleckie i celne oko można było sprawdzić na stoisku przygotowanym przez Warszawskie Towarzystwo Strzeleckie, gdzie była przygotowana również strzelnica.
Zaś na placu przy strażnicy OSP w Turowej Woli odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu jednostki OSP KSRG Wola Pękoszewska.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.
Tekst: Maria Odziemkowska