AKTUALNOŚCI
___________________________________________________________________________________________________
Edukacja ekologiczna
Już po raz 5. uczniowie gimnazjum realizowali program z zakresu edukacji ekologicznej, którego tegorocznym tematem przewodnim było: "Ziemia - naszym wspólnym dobrem". Na zadanie składały się m.in.: doświadczenia, obserwacje w terenie, sporządzenie dokumentacji papierowej i multimedialnej, konkurs wiedzy przyrodniczej i plastyczny, sprzątanie terenu wokół szkoły, posadzenie 100 drzew liściastych oraz iglastych. Uczniowie klasy III, którzy bezpośrednio zaangażowali się w prowadzenie doświadczeń oraz przygotowanie prezentacji multimedialnych zostali nagrodzeni wycieczką do Warszawy, gdzie zwiedzili Centrum Wodne SGGW, Multimedialny Park Fontann na Podzamczu, ogród Łazienek Królewskich oraz ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Pozostali uczniowie, którzy wykazali się wiedzą w konkursie ekologicznym i umiejętnością przekazania idei ochrony przyrody w formie plastycznej zostali nagrodzeni książkami. Ponadto zakupione zostały m.in. pomoce dydaktyczne, projektor multimedialny, a także książki do biblioteki.
Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane dzięki 80 % dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Dotychczas gimnazjum uzyskało środki z WFOŚiGW w Łodzi na realizację następujących zadań z dziedziny edukacji ekologicznej:
1. Energia alternatywna - szansą dla człowieka i natury - 2010 r.
2. Świadomi przyszłości tej Ziemi - 2009 r.
3. Środowisko naturalne, a zdrowie człowieka - 2008 r.
4. Zieloną ścieżka edukacji i zdrowia nad rzeką Chojnatką - 2007 r.
____________________________________________________________________________________________________
Wycieczka do Warszawy
W dniu 5 maja 2011 r. uczniowie klasy I i klas II wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Przemierzyli „szlak tolerancji wyznaniowej”, którego kolejnymi etapami był: meczet, cerkiew, synagoga oraz kościół ewangelicko – augsburski. Dzięki temu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat wybranych kościołów w Polsce, poznali historię, obrzędy oraz miejsca spotkań wyznawców wybranych religii.
Poza tym ważną częścią wycieczki było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. To z kolei była niezwykła lekcja historii, bo wydarzenia sprzed lat są tu przedstawiane za pomocą najnowszych technik audiowizualnych. Zaprojektowana ekspozycja oddziałuje obrazem, dźwiękiem, światłem. Zgromadzone liczne eksponaty militarne z czasów powstania, osobiste pamiątki powstańców, zdjęcia, mapy, filmy dokumentalne, to możliwości poznania tej dramatycznej historii Warszawy. Zwiedzaniu, oglądaniu towarzyszą odgłosy walki, huk bomb, wystrzałów. Niezwykłym doznaniem dla uczniów była wędrówka podziemnymi kanałami. Muzeum zawiera wiele wystaw, których nie da się pominąć, ponieważ kierunek zwiedzania wyznaczają kolejne kartki kalendarza z 63 dni powstania. Dwie godziny obcowania z historią powstania minęły bardzo szybko i zapewne na długo pozostaną w pamięci.
______________________________________________________________________________
Dzień projektów edukacyjnych.
Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r.1 na gimnazja nałożono obowiązek zorganizowania pracy metodą zespołowego projektu edukacyjnego. Temat projektu realizowanego w gimnazjum jest wpisywany uczniowi na świadectwie ukończenia szkoły.
Przygotowywane przez uczniów klas II projekty zostały zaprezentowane w naszej szkole 29 kwietnia 2011 r. podczas uroczystego „Dnia projektów edukacyjnych”. Ich tematy były zgodne z zainteresowaniami uczniów, ciekawe, ambitne, bo efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali niezwykle efektownie. Sześć kilkuosobowych zespołów opracowało projekty na temat:
-
Teatr nie tylko dla aktora - przygotowanie przedstawienia na podstawie jednoaktówki pt. „Serenada” Sławomira Mrożka,
-
Jak powstały cyfry? – opowieść ilustrowana prezentacją multimedialną,
-
Muzyka współczesnej młodzieży – zebranie informacji wśród uczniów za pomocą ankiety, analiza wyników, przygotowanie prezentacji multimedialnej z informacjami w języku polskim, rosyjskim i angielskim, własne wykonanie utworów,
-
Komputery dawniej i dziś – prezentacja multimedialna,
-
II wojna światowa we wspomnieniach mieszkańców gminy Kowiesy – przeprowadzenie i nagranie wywiadów z najstarszymi członkami rodzin uczniów, sąsiadami, prezentacja zdjęć, historia ludzi z czasów II wojny światowej,
-
Problemy demograficzne gminy Kowiesy – zebranie informacji w USC w Kowiesach, opracowanie port folio, diagramu ilustrującego zjawiska demograficzne w gminie Kowiesy oraz prezentacji multimedialnej.
Na zdjęciach zespoły uczniów prezentują efekty zrealizowanych tematów:
W odpowiedzi na zaproszenie skierowane do uczniów naszego gimnazjum, 18 kwietnia 2011, reprezentacja naszej szkoły udała się na obchody Dnia Ziemi w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Godzianowie. Spotkanie promujące ochronę przyrody odbyło się pod patronatem Wicestarosty Skierniewickiego pana Jana Białka. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali prezentację multimedialną, dotyczącą działań mających na celu ochronę przyrody w gminie Kowiesy oraz działania gimnazjum w ramach edukacji ekologicznej.
autor: Lidia Wiedeńska, data: 2011-04-18