Wspomnienie, w 50 rocznicę śmierci
ZOFIA OSTOJA CZECZOTT
(ur. 15.03.1896r. w Kijowie, zm.25.09.1959r.)
W 1923r. Zofia Czeczott wyjechała wraz z rodziną do Polski i otrzymała obywatelstwo polskie. W latach 1924-1926 pracowała w siedmioklasowej Szkole Powszechnej w Sworach koło Białej Podlaskiej.
W 1926r. objęła stanowisko kierownika dwuklasowej Szkoły Powszechnej w Chojnacie.
Przez kolejnych pięć lat zorganizowała siedmioodziałową, lecz tylko trzyklasową Szkołę Powszechną w Chojnacie. Zdarzały się lata, że trzech nauczycieli w trzech izbach lekcyjnych uczyło ok. 170 uczniów.
Zofia Czeczott uczyła wraz z siostrą Natalią Potocką, szkoła w Chojnacie słynęła z bardzo dobrego poziomu nauczania.
Oprócz prac pedagogicznych i wychowawczych wiele czasu Zofia Czeczott poświęcała uczniom słabszym, organizując zajęcia pozaszkolne. Zajmowała się także pracą społeczną, w 1926r. zorganizowała w Chojnacie pierwsze na ziemi skierniewickiej Koło PCK, którego prezeską została Natalia Potocka. Rozwinęło ono w okresie międzywojennym szeroką działalność na terenie szkoły i gminy, w 1936r. powstało Koło Wychowanków Szkoły.
W szkole popołudniami odbywały się próby chóru oraz zajęcia zespołu teatralnego, w czym pomagał trzeci nauczyciel Wincenty Zgliczyński.
Na terenie rozwijana była wspólnie z Kołem PCK i Kołem Gospodyń Wiejskich propaganda trzeźwości i walka z alkoholizmem.
Zofia Czeczott była również przewodniczącą Prezydium Komisji Oświatowo-Społecznej w gminie Kowiesy.
10 maja 1938r. Zofia Czeczott i Natalia Potocka otrzymały Medal Brązowy za Długoletnią Służbę, a 5 września tego samego roku Srebrny Krzyż Zasługi.
Wybuch II wojny światowej przekreślił plany stworzenia gimnazjum w Chojnacie, została też kompletnie rozbita grupa Jej wychowanków.
W listopadzie 1939r. Zofia Czeczott wraz z siostrą zorganizowała komplet tajnego nauczania w zakresie szkoły średniej, a we wrześniu 1941r. Konspiracyjne Gimnazjum w Chojnacie, które działało przez trzy lata.
Po zakończeniu wojny nadal prowadziła tę szkołę mając do pomocy jednego lub dwóch nauczycieli.
Zmarła 25 września 1959r., po trzydziestu trzech latach pracy w szkole.